Na zaproszenie do konsultacji placu zabaw w sołectwie Pniewite licznie odpowiedzieli zarówno dorośli jak i dzieci. W piękne poniedziałkowe południe na terenie naprzeciw Klasztoru w Pniewitem wspólnie z Wójtem, Radnym oraz z Sołtysem kilkadziesiąt osób tworzyło projekt tzw. Małpiego Gaju, który powstanie tam w ciągu kolejnych 2 lat.
Należy podkreślić, że konsultacje odbyły się dzięki zaangażowaniu mieszkańców przyległego bloku wielorodzinnego oraz Sołtysa Pana Andrzeja Grędzickiego.
Najpierw Wójt Gminy Jakub Kochowicz przywitał wszystkich zebranych i powiedział, w jaki sposób prowadzone będzie spotkanie. Następnie dzieciom i ich rodzicom przedstawiono kilka inspiracji i pomysłów na naturalny plac zabaw, które można by wykorzystać w planowaniu.
Później zebranych podzielono na dwie grupy – dzieci i dorosłych. Najmłodsi mogli wykazać się plastycznie – rysowali, malowali i rzeźbili z plasteliny wszystko, co powinno znaleźć się na ich wymarzonym placu zabaw. Z kolei rodzice i dziadkowie mając na myśli konkretne rozwiązania poddawali je pod dyskusję i zapisywali na małych karteczkach.
Pomysłów było mnóstwo. Poproszono więc dzieci i omówienie swoich prac, a razem z dorosłymi sporządzono wstępny projekt terenu weryfikując zapisane na kartkach propozycje.
Następnie Sołtys zarządził przerwę – wykonano pamiątkową fotografię i każdy z uczestników konsultacji mógł zjeść coś ciepłego. Dzieci biegały z pomalowanymi buziami oraz grały w gry na specjalnej macie. Dorośli sprawdzili się w przeciąganiu liny i gigantycznej skakance. Nie zabrakło świeżych owoców, góry słodkości, kiełbasek z grilla i chleba ze smalcem oraz z ogórkiem. Dopełnieniem była zamówiona pizza, zimne napoje oraz lody.
W drugiej części konsultacji wykonano wspólnie makietę, na którą naniesiono wszystkie wykonane z plasteliny urządzenia. Nie zapomniano także o zwierzętach przebywających na wymarzonym placu zabaw– tych najmniejszych jak ptaki i tych większych – jak psy i koty.
Organizatorzy konsultacji pragną podziękować za pomoc przygotowaniu spotkania i jego poprowadzeniu pracownikom Kuźni Inicjatyw Lokalnych w Lisewie, pracownikom Świetlicy Środowiskowej w Lisewie, Pani Janinie Klafczyńskiej oraz pani Nalatali Szpręglewskiej z GCI za wykonanie zdjęć. Specjalne podziękowania składamy wszystkim, którzy przygotowali przepyszny poczęstunek dla zgromadzonych z Panią Anitą Krawaczyńską na czele.
Makieta posłuży teraz jako trójwymiarowy projekt podczas prowadzonych prac ziemnych. Wykonanie placu rozłożone będzie na lata 2017 – 2018 ze względu na planowane dofinansowanie z LDG Vistula Terra Culmensis – Rozwój przez Tradycję, w ramach którego Gmina Lisewo będzie starała się o środki na zakup mini parku linowego.
Idea powstania naturalnego placu zabaw, wykonanego z naturalnych surowców jak np. drewno, wzięła się z faktu, że po pierwsze takiego miejsca nie ma na tę chwilę nigdzie w powiecie. Poza tym takie miejsce jest bardziej interesujące dla dzieci, gdyż rozwija ich wyobraźnię i w żaden sposób jej nie ogranicza. Pozwala bawić się w grupie, jak i samemu. Dziecko może wciąż wymyślać nowe zabawy i scenariusze. Do tego materiały, z jakich ma być wykonany plac zabaw nie są drogie – część z nich jest nawet darmowa np. opony, palety. Co więcej – maturalny plac zabaw można zbudować samemu, a to, co na nim się znajdzie możemy zaprojektować sami. W oczywisty sposób taki plac jest ekologiczny i przyjazny środowisku, a zabawa na nim to frajda również dla dorosłych.