Miło nam poinformować, że Zespół Szkolno-Przedszkolny znalazł się w gronie 65 szkół z całej Polski, które przystąpiły do projektu edukacji ekonomicznej ,,Ferie z ekonomią’’, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Jego celem jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej uczniów, rozbudzenie i kształtowanie w nich postaw przedsiębiorczych, rozwój umiejętności planowania i zarządzania finansami osobistymi oraz poznanie roli banku i funkcji pieniądza. W roku szkolnym 2017/18 projekt adresowany jest do uczniów II i III klas gimnazjów.
I etap projektu realizowany był od 12 do 16 lutego w trakcie ferii zimowych w ramach dodatkowych zajęciach z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości. W trakcie zajęć młodzież zdobyła wiedzę, m. in. z zakresu przedsiębiorczości i finansów oraz poznała podstawowe pojęcia, takie jak: popyt, podaż, konkurencja czy patriotyzm gospodarczy. Uczniowie mieli także szansę wykształcić u siebie zdolności negocjacyjne, nauczyć się odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi oraz poznać zasady tworzenia modelu biznesowego firmy.
Uczniowie będą kontynuowali swoją przygodę z ekonomią w II semestrze roku szkolnego w ramach II etapu projektu, gdy będą przygotowywali pracę projektową – model biznesowy własnej firmy. Autorzy 20 najlepszych prac w nagrodę będą mogli odwiedzić Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka i wziąć udział w profesjonalnych warsztatach ekonomicznych.
,,Ferie z ekonomią’’ charakteryzuje ciekawa formuła – udział w grach i zabawach ekonomicznych, wizyta u lokalnego przedsiębiorcy i banku, pozwala młodzieży zdobyć nową wiedzę w atrakcyjny sposób. Uczestnicy zajęć odwiedzili Pracownie Orange gdzie Pan Bartek Kącki i Pani Katarzyna Czarnecka opowiedzieli o tym jak powstała Kuźnia Inicjatyw Lokalnych oraz jakie działania realizuje.
Następnie udali się do Pani Magdaleny Kluszczyńskiej- „Eko-Term”, która w ciekawy sposób opowiedziała o powstaniu swojej firmy zajmującej się sprowadzaniem węglą z różnych krajów (np. z Kolumbi) oraz zbytem na terenie Polski. Podzieliła się również planami na przyszłość dotyczącymi jej działalności gospodarczej.
Kolejnym punktem programu było udanie się do “Pizzeri na zakręcie”. Właścicielka Pani Magdalena Goral za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiła nam przebieg swojej kariery zawodowej. W chwili obecnej Pani Magdalena jest również właścicielką Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Medimas w Bielawach. Na koniec wizyty uczestnicy zajęć zostali poczęstowani pyszną pizzą.
Zajęcia będą prowadzone przez duet prowadzących – nauczyciel WOS-u Pan Krzysztof Sobczyk oraz studentka kierunków ekonomicznych, którzy w grudniu 2017 roku wzięli udział w szkoleniu metodycznym, by zapoznać się z założeniami projektu oraz narzędziami i metodami pracy z uczniami.