W dniu 28 maja br. odbył się II Wyjazd Studyjny sołtysów, radnych, animatorów społecznych oraz artystów zaproszonych przez Wójta Gminy na Ziemię Dobrzyńską oraz Wysoczyznę Płońską.
Wyjazd miał na celu poznanie lokalnych atrakcji turystycznych z perspektywy działacza społecznego.
Odwiedziliśmy kilka inspirujących miejsc, które przybliżyły dziedzictwo kulturowe tego obszaru. Porozmawialiśmy z lokalnymi działaczami i władzami instytucji kultury z regionu.
Odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w tym „ Dom Kaźni”, gdzie dyrektor Pan Andrzej Szalkowski przedstawił nam zapadającą w pamięć i ogromnie wzruszającą lekcję historii o krzywdzie doznanej od hitlerowskiego okupanta w latach II wojny światowej. Ponadto podziwiać można było kompleks stanowisk archeologicznych w Starorypinie. Na zakończenie wizyty w muzeum przenieśliśmy się wszyscy do szkolnych ławek odwiedzając wystawę pn. „Szkolnictwo na Ziemi Dobrzyńskiej od końca XIX wieku do 1970 roku.
Następnie udaliśmy się do Miejsko- Powiatowej Biblioteki w Rypinie, gdzie przywitał nas pochodzący z Lisewa dyrektor biblioteki Pan Marek Taczyński. Opowiedział nam o przedsięwzięciach realizowanych przez bibliotekę, o tym jak wygląda praca bibliotekarza oraz zaprezentował produkcje animacyjne realizowane przez dzieci na zajęciach.
Niewątpliwie jednym z najciekawszych elementów architektonicznych jakie udało nam się zobaczyć podczas zwiedzania Rypina, były witraże w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Rypinie. Witraż usytuowany w centralnej części świątyni jest największym witrażem sakralnym w Europie i drugim co do wielkości w świecie.
Na chwilę relaksu udaliśmy się do Rypińskiego Centrum Sportu, gdzie rozegrany został turniej w kręgle.
Następnie udaliśmy się wraz z burmistrzem Miasta Sierpc Panem Jarosławem Perzyńskim oraz radną rady miejskiej i zarazem pracownikiem skansenu Panią Joanną Szewczykowską, w prawdziwą podróż do przeszłości czyli do Muzeum Wsi Mazowieckiej. Tam mieliśmy możliwość zwiedzić zagrody chłopskie z przełomu XIX i XX wieku, wystawę rzeźby ludowej, Kościół z Drążdżewa oraz hotel Skansen. Burmistrz Miasta Sierpc Pan Jarosław Perzyński poczęstował nas chlebem ze smalcem i ogórkiem, którego smakiem zachwycał się chyba każdy.
W Sierpcu odwiedziliśmy Centrum Kultury i Sztuki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, które należy do najnowocześniejszych i znaczących instytucji kultury na Mazowszu. Oprowadzał nas po nim dyrektor Jarosław Żmijewski.
Wymieniliśmy się cennymi doświadczeniami i zaprosiliśmy lokalnych liderów do naszej gminy. Wyjazd dał nam naprawdę dużo do myślenia. Pokazał w jaki sposób można efektywnie wykorzystywać środki unijne oraz jak przy pomocy tego, co już mamy (przy nie koniecznie dużych nakładach finansowych) można zrobić coś z niczego i w jaki sposób promować lokalne dziedzictwo.
Mamy nadzieję, że dzięki dobrym radom lokalni liderzy i twórcy z Gminy Lisewo jeszcze bardziej wyjdą do społeczności lokalnej z nowymi pomysłami i zapałem do działania.
EP