Szanowni Mieszkańcy Gminy Lisewo! Z uwagi na informacje otrzymane od mieszkańców wsi Malankowo dotyczące pojawienia się wilków uprzejmie prosimy o zachowanie ostrożności i zapoznanie się z poniższymi informacjami.
Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jednak jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie jeśli są spanikowane, chore lub zranione, a szczególnie wówczas gdy zostaną oswojone poprzez takie działania, jak regularne dokarmianie lub w wyniku zabrania szczenięcia i wychowywania przez człowieka.
Dla bezpieczeństwa ludzi, ale też dla dobra wilków, niezmiernie ważne jest unikanie działań, które zachęcają drapieżniki do przebywania w pobliżu zabudowań lub uzależniają je od pokarmu dostarczanego przez człowieka. Jak wynika z badań telemetrycznych, dzikie wilki poszukując pokarmu podchodzą w pobliże ludzkich osad lub innych miejsc naszej aktywności. Zwykle nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności. Odchodzą szybko bez powodowania jakichkolwiek problemów. Niekiedy atakują zwierzęta gospodarskie, ale nie jest to objaw przyzwyczajenia się do ludzi, lecz naturalna reakcja inteligentnego drapieżnika na łatwy dostęp do słabo chronionego pokarmu. Jednakże w szczególnych sytuacjach, najczęściej sprowokowanych przez ludzi, wilki mogą być uciążliwe, a w krańcowych przypadkach – niebezpieczne.
Oto zasady, których należy przestrzegać, aby uniknąć sytuacji, w której wilki oswajają się i zaczynają stwarzać problemy.
– NIGDY NIE DOKARMIAJ WILKÓW, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy.
– Przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
– Nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
Dla ochrony swoich domowych pupili, właściciele psów i kotów powinni zawsze nadzorować swoich podopiecznych tam, gdzie mogą napotkać dzikie zwierzęta. Wilki mogą potraktować wałęsające się psy jak obce wilki, chcące zająć ich terytorium. Mogą wówczas zaatakować, poranić a nawet zabić psa, szczególnie gdy w pobliżu mają szczenięta.
Od czasu do czasu wilki atakują też psy w sąsiedztwie, a nawet wewnątrz obejścia właściciela. Aby tego uniknąć:
– Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić to wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić a nawet zabić broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
– Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
– Jeśli spacerujesz z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to nie tylko zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, ale także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony pies może szybko wpaść w tarapaty.
– Nigdy nie pozwalaj psu wychodzić poza teren gospodarstwa. Nawet jeśli nie zostanie zaatakowany przez drapieżniki, wilki mogą przyjść jego tropem pod zabudowania, zabić psa lub zaatakować inwentarz.
– Jeśli biwakujesz, nie pozostawiaj swojego psa bez nadzoru, nie przypinaj go też w nocy na smyczy koło namiotu lub przyczepy kempingowej.
Ocena zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi w oparciu o różne zachowania wilków. Zalecane działania wg LCIE: