Wszyscy chętni do pełnienia służby w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej mają kolejną okazję do wstąpienia w jej szeregi. O przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w naszym województwie mogą ubiegać się osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową oraz rezerwiści. Podstawowe wymogi to obywatelstwo polskie, ukończony 18 rok życia i niekaralność.
Kim jest statystyczny ochotnik – Terytorials?
Żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy
8.K-PBOT jest w wieku 35 lat. Ponad 40% żołnierzy posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% wykształcenie humanistyczne.
3% żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne. Zebrane do tej pory dane wskazują również, że ponad 15% żołnierzy to studenci różnych kierunków.
Pielęgniarka, ratownik medyczny, personel medyczny Terytorialsem? Tak!
Pielęgniarki, pielęgniarze, ratownicy medyczni, personel medyczny, który wstąpi do WOT może rozwijać się zawodowo na wiele sposobów. Począwszy od uczestnictwa w bezpłatnych kursach i szkoleniach specjalistycznych, jak również korzystania z możliwości dofinansowania kosztów studiów, kształcenia podyplomowego zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej na czas pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej.
Niezwykle istotnym jest również fakt wypłacanego świadczenia finansowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego za każdy dzień spędzony w wojsku. Dodatkowo, żołnierzom WOT przysługuje dodatek za „gotowość bojową” w wysokości ponad 400 zł za każdy miesiąc służby. Kwota ta nie podlega opodatkowaniu.
Gdzie się zgłosić?
Osoby zainteresowane służbą w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” swoje pierwsze kroki powinni skierować do Wojskowych Komend Uzupełnień w Bydgoszczy, Brodnicy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu i we Włocławku.
Jak wygląda nasz system szkolenia?
Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową (TSW) w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożyły innowacyjny 3-letni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową.
Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.
Szkolenia podstawowe są skierowane do osób, które wcześniej nie były w wojsku
i trwają 16 dni.
Priorytetem tego szkolenia są zajęcia z taktyki ogólnej, topografii, SERE, kształcenia obywatelskiego, udzielania pierwszej pomocy oraz szkolenia ogniowego, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa.
Szkolenia wyrównawcze są skierowane do rezerwistów rozpoczynających Terytorialną Służbę Wojskową. Jego celem jest wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych.
16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia „Terytorialsów”. Po ich zakończeniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy.
Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu 3 lat żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej będą uczestniczyć w minimum 124 dniach szkoleniowych, natomiast kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.
TRWA NABÓR DO TERYTORIALNEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ!
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w ramach utworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) sformowana została 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.
Jej Stałym Rejonem Odpowiedzialności (SRO) są powiaty: toruński, aleksandrowski, włocławski, radziejowski, lipnowski, rypiński, golubsko-dobrzyński, brodnicki, wąbrzeski, grudziądzki, chełmiński, świecki, tucholski, sępoleński, bydgoski, nakielski, żniński, mogileński, inowrocławski.
Już teraz wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi 8.K-PBOT mogą starać się o przyjęcie do służby.
8 kroków do służby w 8.K-PBOT:
- Udaj się do Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU) właściwej do miejsca swojego zamieszkania.
- Złóż wniosek o powołanie do służby wraz z potrzebnymi dokumentami (www.terytorialsi.wp.mil.pl/jak-zostac-terytorialsem) – istnieje możliwość złożenia wniosku poprzez platformę internetową e-PUAP.
- Zapoznaj się z materiałami przygotowującymi do rozmowy rekrutacyjnej (www.terytorialsi.wp.mil.pl/jak-zostac-terytorialsem).
- Przyjdź na zapoznanie z jednostką.
- Spotkaj się z komisją rekrutacyjną na rozmowy w jednostce.
- Staw się na badania lekarskie i psychologicznie.
- Odbierz kartę powołania z Wojskowej Komendy Uzupełnień.
- Staw się na szkoleniu podstawowym lub wyrównawczym.
Co jest ci potrzebne?
- Obywatelstwo polskie.
- Ukończony 18 rok życia.
- Zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej.
- Niekaralność.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.
Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już blisko 24 tys. żołnierzy.
kpt. dr Diana WARCHOCKA
oficer prasowy
8 Kujawsko-Pomorska Brygada
Obrony Terytorialnej
im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”
tel. 885-330-816
e-mail: 8kpbot.press@ron.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi
“Zawsze gotowi, zawsze blisko!”