Psia rewolucja
Za nami już pierwsza odsłona gminnej akcji czipowania zwierząt właścicielskich.
W listopadzie 2018 r. spotkaliśmy się w Urzędzie Gminy w Lisewie z Fundacją KARUNA – ludzie dla zwierząt. Uczestnikami ze strony Fundacji były wolontariuszki oraz lekarz weterynarii. Na spotkaniu podjęto wstępną decyzję o długofalowym planowaniu w zakresie ochrony zwierząt mającym na celu zmniejszenie ilości zwierząt bezdomnych – przede wszystkim poprzez znakowanie zwierząt właścicielskich oraz ich kastrację i sterylizację.
Efektem tych rozmów był przede wszystkim znowelizowany projekt Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Lisewo w 2019 r. Projekt został uchwalony przez gminnych radnych (Uchwała Nr VIII/41/2019 Rady Gminy Lisewo z dnia 27 marca 2019 r.) i zakładał wzrost środków finansowych przeznaczonych na jego realizację o 50 % w stosunku do roku ubiegłego.
W toku prac przygotowawczych podpisane zostały stosowne umowy i już w dniach 26 i 27 kwietnia br. lek. wet. Pani Anna Sargalska, inspektor ds. ochrony zwierząt Pani Agata Saja oraz pracownicy Urzędu Gminy – Paweł Kowal i Monika Maćkowska prowadzili akcję czipowania psów i kotów. Środki na jej realizację pochodziły w całości z budżetu gminy.
Razem przemierzyliśmy ponad 180 km odwiedzając 10 miejscowości w gminie. Oznakowaliśmy 59 psów i 3 koty. Czy to dużo, czy mało? W naszej ocenie całkiem niezły wynik jak na pierwszy raz, ale przede wszystkim to duuuży krok do zmiany.
Zmiany myślenia i nastawienia wszystkich właścicieli zwierząt. Smutne jest to, że nie wszyscy chcieli jednak skorzystać z możliwości trwałego oznakowania swojego pupila. Powodów było mnóstwo. Naszym zadaniem teraz jest głównie edukacja społeczeństwa w celu uzmysłowienia, że im mniejsza bezdomność zwierząt w gminie, tym więcej pieniędzy zostanie w naszym gminnym budżecie.
Niniejszym dziękuję za ogromne zaangażowanie:
- pani doktor Annie Sargalskiej,
- pani inspektor Agacie Saja,
- panu inspektorowi Pawłowi Kowalowi,
- panu doktorowi Jerzemu Kukowskiemu,
- wszystkim, którzy zrozumieli, że bezdomność bierze się z domności i jednym ze sposobów jej ograniczenia jest czipowanie.
Rzeczywistość jest taka, że zwierzęta często się gubią. 90% z nich nigdy nie wraca do domu. Właściwa rejestracja sprawia, że można temu zapobiec. SAFE-ANIMAL jest Międzynarodową Bazą Danych, która nadzoruje w Polsce elektroniczny system znakowania zwierząt.
MM
Zestawienie liczby chipów na poszczególne miejscowości:
- Bartlewo – 10, Błachta – 2, Chrusty 0, Drzonowo – 3, Kamlarki – 1, Kornatowo – 1, Krajęcin – 1, Krusin – 0, Linowiec – 3, Lipienek – 8, Lisewo – 21, Malankowo – 2, Mgoszcz – 0, Piątkowo – 0, Pniewite – 6, Strucfoń – 0, Tytlewo – 0, Wierzbowo – 4. RAZEM – 63