Młodzieżowa Rada Gminy Lisewo nominowane do Nagrody Super Samorząd 2017,
czyli „Razem zbudujemy ogródek”.
W wielkim świecie badanie mechanizmów DNA, maszyny molekularne, odkrycie energooszczędnego światła. W Polsce – młodzież, która zainicjowała zmianę w przestrzeni Ogródka na Jordankach. Lokalne sukcesy od Nagród Nobla pozornie dzieli przepaść, a jednak mogą być równie ważne. Fundacja Batorego przedstawia nominacje do Nagrody Super Samorząd 2017.
Rozstrzygnięcie już 5 czerwca. Młodzieżowa Rada Gminy Lisewo opracowała projekt miejsca spotkań mieszkańców i mieszanek, współpracując z władzami oraz ze społecznością w ramach zorganizowanych przez siebie konsultacji społecznych. Pomysł zagospodarowania przestrzeni ogródka na potrzeby społeczności zrodził się z diagnozy potrzeb przeprowadzonej w gminie przez młodzieżowych radnych.
W projektowanie ogródka zaangażowała się zróżnicowana grupa osób, od seniorów po przedszkolaki. Młodzieżowi radni zbierali pomysły podczas otwartych spacerów badawczych, zorganizowali piknik, w ramach którego powstała makieta jordanka, odwiedzili także przedszkola i szkoły, prosząc starszą młodzież o spisanie swoich pomysłów, a maluchy o wykonanie rysunków.
Współpracowali z lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz z władzami. – Wiele tematów i sposobów działania było konsultowanych z Wójtem Gminy Lisewo oraz z pracownikami Urzędu Gminy.
Realizowany projekt był przedstawiony podczas sesji Rady Gminy, gdzie również spotkał się z aprobatą. Podczas każdej rozmowy spotykaliśmy się z miłą i życzliwą atmosferą -opowiadają młodzieżowi radni. Realizacja ogródka sfinansowana zostanie z Funduszu Sołeckiego, środków Lokalnej Grupy Działania oraz środków z Urzędu Gminy.
Nagroda Super Samorząd przyznawana jest od 2011 roku tym grupom uczestniczącym w akcji Masz Głos, które wprowadziły najbardziej znaczące zmiany w swoim otoczeniu, współpracując przy tym modelowo z władzami samorządowymi i z całą społecznością.
W 2017 roku udział w akcji wzięło łącznie 350 grup z całej Polski, w tym 19 z województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestniczyły w niej zarówno dzieci, jak i seniorzy oraz seniorki, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe i instytucje takie jak szkoły czy biblioteki. Przez cały rok uczestnicy i uczestniczki akcji zajmowali się ulepszaniem przestrzeni publicznej, dostosowywaniem działania lokalnych instytucji do potrzeb społeczności, przekonywaniem władz oraz mieszkańców i mieszkanek do większej otwartości na współpracę i wprowadzaniem metod wspólnego podejmowania decyzji. Działania podejmowane w ramach akcji dotyczyły małego wycinka najbliższej okolicy, na przykład placu zabaw, inne obejmowały całą gminę, jak przyjęcie uchwały. Niektóre efekty akcji są namacalne i natychmiastowe, jak naprawa chodnika, inne – spisane na papierze i rozłożone na lata, jak programy współpracy z mieszkańcami.
Akcja Masz Głos angażuje w szczególności te grupy, które stereotypowo nie są uważane za aktywne. Większość uczestników i uczestniczek akcji działała na terenach wiejskich, a wśród nominowanych do Nagrody Super Samorząd 2017 nie ma żadnej grupy z miasta wojewódzkiego!
W tym roku koordynatorzy i koordynatorki z Fundacji Batorego i z organizacji partnerskich: Fundacji Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenia Homo Faber oraz Stowarzyszenia POLITES nominowali do Nagrody Super Samorząd czternaście grup z dwunastu województw, w tym Młodzieżową Radę Gminy z Lisewa w województwie kujawsko-pomorskim.
Czy Nagroda powędruje do województwa kujawsko-pomorskiego, dowiemy się 5 czerwca podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar.