W najbliższą sobotę 31 sierpnia br. o godzinie 10.00 na stadionie sportowym przy Ośrodku Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przy ulicy Okólnej 37, kolejni żołnierze 8K-PBOT wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej. Będzie to równocześnie pierwsze święto 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.
Ten ważny dla kujawsko-pomorskich Terytorialsów dzień rozpocznie się o godz. 10.00 na stadionie sportowym przy Ośrodku Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, przy ulicy Okólnej 37. Przysięgę na sztandar złoży ok. 160 ochotników, którzy ukończą szkolenie podstawowe i rozpoczną tym samym 3-letni okres szkolenia. Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów 8K-PBOT. Msza święta w intencji żołnierzy odbędzie się w dniu 30 sierpnia o godzinie 17.00 na obozowisku szkoleniowym.
Po zakończeniu uroczystej przysięgi wojskowej planowany jest skok spadochronowy upamiętniający powrót gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” do kraju. Skok wykona mjr rez. Monika Bekhit – wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata FAI, Wojskowych Mistrzostw Świata CISM, Światowych Igrzysk Wojskowych, Igrzysk World Games, Pucharów Świata, Mistrzostw i Pucharów Europy. Aktualnie zawodniczka Spadochronowej Reprezentacji Wojska Polskiego oraz Spadochronowej Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego.
Po zakończeniu części oficjalnej odbędzie się festyn rodzinny, gdzie będzie można udać się na żołnierski poczęstunek i grochówkę, jak również staropolską przekąskę. Będzie to również wyjątkowa okazja, aby porozmawiać z Terytorialsami o szkoleniu i wrażeniach, jakie im towarzyszyły.
8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT liczy już ponad 1000 terytorialsów, w tym ponad 150 kobiet. Zgodnie z Decyzją Nr 24/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 lutego 2019 roku w sprawie nadania imienia patrona i ustanowienia dorocznego święta, gen. bryg. Elżbieta ZAWACKA, ps. „Zo” została jej patronem. Data święta 8K-PBOT 10 września, nawiązuje do dnia, w którym Elżbieta Zawacka powróciła z Londynu, po ukończeniu szkolenia Cichociemnych, skacząc ze spadochronem na teren okupowanej Polski. W tym też dniu Elżbieta Zawacka otrzymuje swój pierwszy Srebrny Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 21 000 żołnierzy, w tym 18 000 ochotników oraz ponad 3 000 żołnierzy zawodowych.
Dla kogo WOT?
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi – piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.
Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.
Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
por. dr Diana Warchocka
Oficer Prasowy
8 Kujawsko-Pomorska
Brygada Obrony Terytorialnej
im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”
Tel. 885-330-816
e-mail: 8kpbot.press@ron.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi