Za nami pierwsza odsłona gminnej akcji czipowania zwierząt właścicielskich.
W listopadzie 2018 r. spotkaliśmy się w Urzędzie Gminy w Lisewie z Fundacją Siedem Życzeń. Uczestnikami ze strony Fundacji były wolontariuszki oraz lekarz weterynarii. Na spotkaniu podjęto wstępną decyzję o długofalowym planowaniu w zakresie ochrony zwierząt mającym na celu zmniejszenie ilości zwierząt bezdomnych – przede wszystkim poprzez znakowanie zwierząt właścicielskich oraz ich kastrację i sterylizację.
Efektem tych rozmów był przede wszystkim znowelizowany projekt Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Lisewo w 2019 r. Projekt został uchwalony przez gminnych radnych (Uchwała Nr VIII/41/2019 Rady Gminy Lisewo z dnia 27 marca 2019 r.) i zakładał wzrost środków finansowych przeznaczonych na jego realizację o 50 % w stosunku do roku ubiegłego.
W toku prac przygotowawczych podpisane zostały stosowne umowy i już w dniach 26 i 27 kwietnia br. lek. wet. Pani Anna Sargalska, inspektor ds. ochrony zwierząt Pani Agata Saja oraz pracownicy Urzędu Gminy – Paweł Kowal i Monika Maćkowska prowadzili akcję czipowania psów i kotów. Środki na jej realizację pochodziły w całości z budżetu gminy.
Razem przemierzyliśmy ponad 180 km odwiedzając 10 miejscowości w gminie. Oznakowaliśmy 59 psów i 3 koty. Czy to dużo, czy mało? W naszej ocenie całkiem niezły wynik jak na pierwszy raz, ale przede wszystkim to duuuży krok do zmiany. Zmiany myślenia i nastawienia wszystkich właścicieli zwierząt. Smutne jest to, że nie wszyscy chcieli jednak skorzystać z możliwości trwałego oznakowania swojego pupila. Powodów było mnóstwo.
Naszym zadaniem teraz jest głównie edukacja społeczeństwa w celu uzmysłowienia, że im mniejsza bezdomność zwierząt w gminie, tym więcej pieniędzy zostanie w naszym gminnym budżecie.
Niniejszym dziękuję za ogromne zaangażowanie:
• pani doktor Annie Sargalskiej,
• pani inspektor Agacie Saja,
• panu inspektorowi Pawłowi Kowalowi,
• panu doktorowi Jerzemu Kukowskiemu,
• wszystkim, którzy zrozumieli, że bezdomność bierze się z domności i jednym ze sposobów jej ograniczenia jest czipowanie.
Rzeczywistość jest taka, że zwierzęta często się gubią. 90% z nich nigdy nie wraca do domu. Właściwa rejestracja sprawia, że można temu zapobiec. SAFE-ANIMAL jest Międzynarodową Bazą Danych, która nadzoruje w Polsce elektroniczny system znakowania zwierząt.
Kolejna akcja planowana jest na koniec wakacji.
MM
Zestawienie liczby czipów na poszczególne miejscowości.
1. Bartlewo 10,
2. Błachta 2,
3. Chrusty 0,
4. Drzonowo 3,
5. Kamlarki 1,
6. Kornatowo 1,
7. Krajęcin 1,
8. Krusin 0,
9. Linowiec 3,
10. Lipienek 8,
11. Lisewo 21,
12. Malankowo 2,
13. Mgoszcz 0,
14. Piątkowo 0,
15. Pniewite 6,
16. Strucfoń 0,
17. Tytlewo 0,
18. Wierzbowo 4.
RAZEM 62