Gmina Lisewo przystąpiła w ubiegłym roku do opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji. Program będzie nowym dokumentem, opracowywanym od podstaw, w częściowym zakresie przez firmę zewnętrzną oraz przez zespół ds. rewitalizacji powołany spośród pracowników merytorycznych Urzędu Gminy w Lisewie.
W dniu 28 lutego br. w auli przy Gminnym Gimnazjum w Lisewie odbyły się konsultacje diagnozy obszaru zdegradowanego, jakim okazało się Lisewo i obszaru wstępnie wytypowanego do rewitalizacji.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich grup interesariuszy procesu rewitalizacji oraz członkowie Zespołu ds. Rewitalizacji powołanego spośród urzędników.
Wójt Jakub Kochowicz przywitał zebranych, przedstawił oczekiwania wobec dokumentu i szanse, jakie może dać Gminie i Sołectwu Lisewo jego uchwalenie.
Następnie głos zabrał pan Jacek Błażejewski – Dyrektor Biura Grandt Thorton w Toruniu, które kieruje Doradztwem Europejskim. Przedstawił on ideę procesu rewitalizacji i wyniki analizy wskaźnikowej gminy w podziale na sołectwa. To z firmą Dorfin Grand Thorton od 2016 roku przygotowywany jest Lokalny Programu Rewitalizacji dla Gminy Lisewo.
Przedyskutowano z interesariuszami również pozostałe problemy, z którymi należy się uporać przy skutecznym wyprowadzaniu wskazanego obszaru z kryzysu.
We wtorkowe popołudnie odbyło się także spotkanie informacyjno – szkoleniowe dla właścicieli gruntów, instytucji, służb oraz przedsiębiorców na których będzie oddziaływał Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
Celem spotkania było zapoznanie wszystkich interesariuszy na temat planowania przestrzennego jeszcze przed rozpoczęciem konsultacji.
Bez poznania procedur oraz możliwości jakie daje MPZP cały proces byłby nieefektywny. Ten etap jest konieczny ze względu na braki wiedzy posiadanej przez społeczeństwo- wyjaśnia Jakub Kochowicz Wójt Gminy Lisewo.
Ideą projektu jest przygotowanie i przeprowadzenie przez Gminę Lisewo procesów konsultacji społecznych w planowaniu przestrzennym w oparciu o grant przyznawany samorządowi przez organizację pozarządową. Oprócz środków na realizację konsultacji, gmina otrzymuje także wsparcie szkoleniowe i doradcze dla pracowników urzędów w przygotowaniu konsultacji.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Dobre konsultacje, dobry plan” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w Działaniu 2.19 Usprawnienie procesów inwestycyjno-budowlanych i planowania przestrzennego. Projekt realizowany przez Kujawsko-Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych i Fundację Stabilo.