Wraz z rozwojem Wojsk Obrony Terytorialnej, Terytorialsi stają coraz liczniejszą grupą pracowników. Niesie to za sobą wiele korzyści dla obecnych i przyszłych pracodawców. Powodem tego jest odpowiedzialność i samodyscyplina, którą charakteryzuje się każdy KUJAWSKO-POMORSKI TERYTORIALS.
Wojska Obrony Terytorialnej, w związku z ciągłym rozwojem, posiadają w swoich szeregach coraz większą liczbę żołnierzy, obecnie jest to 18 tysięcy, w tym 15 tys. ochotników. Większość z nich pozostaje aktywna zawodowo (około 70%, kolejne 15 % stanowią studenci). Jest to zupełnie naturalne bowiem, proces szkolenia został zaprogramowany, w taki sposób, by umożliwić pracownikowi pełniącemu terytorialną służbę wojskową pogodzenie życia zawodowego, prywatnego i służby na rzecz lokalnych społeczności.
Liczba żołnierzy OT z roku na rok wzrasta, z tej racji bardzo ważne jest zaznajomienie pracodawców z prawami i obowiązkami wynikającymi z zatrudniania Terytorialsów.
Proces szkolenia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową
Aby Terytorialsi mogli wywiązywać się ze stawianych przed nimi zdań muszą być dobrze wyszkoleni. W tym celu został stworzony nowatorski program szkolenia zakładający możliwość połączenia pracy zawodowej ze służbą. Żołnierze szkolą się przez okres 3 lat, aż do osiągnięcia pełnej gotowości bojowej. W tym czasie realizują szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające, podczas którego nabywają indywidualne umiejętności, następnie je rozwijają i doskonalą w sekcjach zwanych „wspaniałą dwunastką”. Szkolenia nie kolidują jednak z pracą Terytorialsów. Odbywają się one zazwyczaj raz w miesiącu, w sobotę i niedzielę. Dodatkowo raz w roku realizowane jest szkolenie 14-dniowe, podczas którego następuje podsumowanie wiedzy i sprawdzenie umiejętności Terytorialsa. Pracodawca ma możliwość zapoznania się z wykazem dni szkoleniowych swojego pracownika, zaplanowanym na cały nadchodzący rok kalendarzowy. Z wyprzedzeniem wie on więc, w jakich terminach jego pracownik będzie pełnił służbę. Dodatkowo w przypadku zmiany terminów szkolenia, pracownik zobowiązany jest poinformować o tym fakcie swojego pracodawcę.
Rozwijanie kompetencji Terytorialsów
Pracownicy – Terytorialsi to bez wątpienia cenny zasób dla każdego pracodawcy. Proces szkolenia, który żołnierze realizują w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT, jest inwestycją w rozwój ich kompetencji osobistych i zawodowych. Szkolenie realizowane jest w sytuacjach wymagających szczególnej siły charakteru, dzięki czemu Terytorialsi jako pracownicy radzą sobie świetnie z pracą w warunkach stresu. Są opanowani i szybko dostosowują się do zmieniających się okoliczności. Proces szkolenia rozwija cenione na rynku cywilnym tzw. kompetencje miękkie. Pracownicy Ci stają się lepszymi liderami i członkami zespołów. Wśród nabytych podczas szkoleń umiejętności wyróżnić można m.in. zdolności organizacyjne, umiejętność pracy w zespole oraz adekwatne ocenianie sytuacji. Żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojską cechuje również odpowiedzialności oraz zdyscyplinowanie.
Świadczenia pieniężne na rzecz pracodawcy
Po szkoleniu pozostają umiejętności i wiedza nabyte przez Terytorialsów, jednak wiadomym jest, że w związku z nieobecnością pracownika, pracodawca narażony jest na koszty. Pracodawcy przysługuje rekompensata za wydatki poniesione z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo Terytorialsa. Wydatki te obejmują m.in. przeszkolenie zastępującego pracownika, opłaty wynikające z badań oraz zapewnienie koniecznych ubezpieczeń. Dodatkowo pracodawca może ubiegać się również o zwrot kosztów odprawy wypłacanej jednorazowo Terytorialsowi będącemu żołnierzem rezerwy w momencie powołania do pełnienia służby.
W 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT budowane są partnerskie relacje z pracodawcami, dlatego też koszyk korzyści finansowych i pozafinansowych dla pracodawców, którzy zatrudniają Terytorialsów będzie się rozszerzał. Przed Formacją jest jeszcze szereg wyzwań, szczególnie w sferze legislacyjnej. WOT zależy na wypracowaniu systemu motywacji dla pracodawców zatrudniających Terytorialsów. Z drugiej strony w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, gdzie od lat funkcjonują formacje podobne do WOT, wspieranie wysiłku obronnego przez biznes jest normą, a przedsiębiorcy są z takiej aktywności dumni.
By wypracować najkorzystniejsze rozwiązania potrzebna jest jednak stała wymiana doświadczeń z pracodawcami. W związku z tym, w przypadku jakichkolwiek sugestii i propozycji rozwiązań pracodawcy mogą je przesyłać na adres dwot.sekretariat@mon.gov.pl.
Więcej informacji można znaleźć na stronie terytorialsi.mil.pl.
por. dr Diana Warchocka
rzecznik prasowy
8 Kujawsko-Pomorska Brygada
Obrony Terytorialnej
tel. 885-330-816
e-mail: 8kpbot.press@ron.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi
“Zawsze gotowi, zawsze blisko!”