W sobotę 28 września przy świetlicy wiejskiej w Wierzbowie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej historię naszej wsi oraz podsumowanie projektu w ramach powiatowego konkursu “Dziedzictwo kulturowe naszego sołectwa”.
“Wierzbowo dawniej i dziś” udało się opisać i wzbogacić historycznymi fotografiami dzięki wsparciu mieszkańców sołectwa oraz materiałom udostępnionym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu. Opracowanie treści tablicy było dość trudnym zadaniem z uwagi na ograniczoną ilość materiałów źródłowych poświęconych naszej wsi. Akcja poszukiwawcza “Historia jak żywa w rodzinnych archiwach” oraz “Poszukiwacze wspomnień” przeprowadzona wśród wierzbowskich rodzin zakończyła się powodzeniem, jej pierwszym efektem jest właśnie tablica pamiątkowa. Będzie ona dla nas symbolem dawnych czasów oraz źródłem wiedzy szczególnie dla młodego pokolenia. Podczas uroczystości rozstrzygnięty został również konkurs fotograficzny dla dzieci “Uchwyć komórką wierzbowskie podwórko”. Młodzi laureaci otrzymali nagrody w postaci gier planszowych i gadżetów edukacyjnych. W ramach dwóch kategorii wiekowych nagrodzeni zostali:
Dzieci młodsze:
- I miejsce – Nikodem Kościński,
- II miejsce – Łukasz Nowakowsk,
- III miejsce – Karol Stroński,
- IV miejsce – Oliwier Kościński.
Dzieci starsze:
- I miejsce – Mikołaj Treichel,
- II miejsce – Julia Treichel,
- III miejsce- Kacper Stroński,
- IV miejsce – Łukasz Pawlak.
GRATULUJEMY!!!!!!
Tablica pamiątkowa i nagrody w konkursie sfinansowane zostały ze środków Powiatu Chełmińskiego w ramach konkursu Dziedzictwo Kulturowe Naszego Sołectwa tytuł projektu “O czym szumiały wierzby w Wierzbowie – ocalmy wspomnienia dla młodego pokolenia”. Gadżety edukacyjne otrzymaliśmy od LGD “Vistula Terra Culmensis-Rozwój przez Tradycję”.
Dziękujemy serdecznie mieszkańcom Wierzbowa za uczestnictwo w uroczystości oraz wsparcie w jej organizacji. Szczególne podziękowania dla ekipy montażowej, która mimo niesprzyjającej pogody wkopała tablicę na czas. Osobne podziękowania dla wszystkich osób, które udostępniły fotografie rodzinne, podzieliły się wspomnieniami, a także wsparły nas w poszukiwaniu materiałów na temat historii naszej wsi.
Sołtys
Anna Pawlak