Z dniem 31 grudnia 2021 r. zakończy się realizacja projektu Regiogmina, który trwa od 1 kwietnia 2021 roku. Realizowany projekt jest innowacyjnym podejściem do formuły zaangażowania samorządów w procesy rozwoju kraju oraz budowanie kapitału współpracy samorząd lokalny – Małe Średnie Przedsiębiorstwa.
W ramach projektu Gmina Lisewo zatrudnia pracownika ds. rozwoju przedsiębiorczości – panią Karolinę Janus, która współpracuje z Zespołem Projektowym i lokalnymi przedsiębiorcami w zakresie opracowania Lokalnego Programu Rozwoju Gospodarczego Gminy (LPRG) oraz w zakresie weryfikacji zaproponowanych instrumentów i metod wsparcia przedsiębiorczości i analizy możliwości ich wdrożenia w gminie. Karolina Janus uczestniczy również w szkoleniach organizowanych przez TARR S.A. – Jest to inwestycja w pracownika, który zdobytą wiedzę może przekazać przedsiębiorcom. Pracowaliśmy z przedsiębiorcami również nad wypracowaniem kierunków polityki rozwoju gospodarczego na najbliższe lata, które ujęte zostały w Lokalnym Programie Rozwoju Gospodarczego. LPRG został poddany konsultacjom społecznym, który później zostanie przyjęty przez Radę Gminy Lisewo – informuje Jakub Kochowicz – Wójt Gminy Lisewo.
Lokalny Program Rozwoju Gospodarczego to plan działań przyjmowany przez radę gminy ukierunkowany na wspieranie rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) określający:
- diagnozę sytuacji gospodarczej w gminie,
- problemy i wynikające z nich potrzeby,
- kierunki działań wspomagających rozwój sektora MŚP wraz z inicjatywami (projektami),
- sposób nadzoru nad jego realizacją.
Ważnym składnikiem procesu opracowywania takiego planu jest współpraca z lokalnym środowiskiem gospodarczym. Zakłada się, że LPRG przyczyni się do wspierania w skoordynowany sposób rozwoju lokalnego sektora MŚP, jak również ułatwi dostęp do środków unijnych w nowej perspektywie finansowej.
Efektem pracy z przedsiębiorcami będzie również utworzenie Lokalnej Organizacji Gospodarczej (organizacji pozarządowej). LOG to próba odtworzenia w skali regionalnej instytucji i systemu doradztwa dla przedsiębiorców, kiedyś realizowanego w formule PKD. Głównym zadaniem LOG będzie informowanie i wspieranie lokalnych przedsiębiorców usługami doradczymi i specjalistycznymi we współpracy z instytucjami otoczenia biznesu (koordynowanymi przez Toruńska Agencję Rozwoju). LOG mogą też pełnić rolę instytucji wdrożeniowych, które jako lokalne jednostki wspierające biznes będą samodzielnie realizować projekty na rzecz wsparcia lokalnych MŚP. Zadaniem LOG będzie również wspieranie, integrowanie i wspólne poszukiwanie rozwiązań dla zmniejszania barier w relacjach w pomiędzy przedsiębiorcami i jednostkami samorządu terytorialnego, a także występowanie na rzecz lokalnych przedsiębiorców w kwestiach ich dotyczących. Organizowanie takich instytucji to również wsparcie wysiłków na rzecz współpracy lokalnych przedsiębiorców z samorządem oraz innymi lokalnymi interesariuszami.
Dziękujemy przedsiębiorcom, którzy przyjęli nasze zaproszenie oraz za tworzenie wspólnej drogi rozwoju gospodarczego:
- Anna Wolska – Ubezpieczenia AVIVA;
- Agnieszka Sankiewicz – Hachaj Gospodarstwo Agroturystyczne „Arkadia” w Linowcu;
- Magdalena Kluszczyńska „Eko-Term”;
- Marek Błaszkiewicz Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Lisewie;
- Mariusz i Kamila Jankowscy Kammeb Sp. z o. o.;
- Bartłomiej Kochowicz „Farmiko”;
- Ewa Bartoszewska i Maciej Bratoszewski „Spółdzielnia Mleczarska” w Lisewie.
Projekt pn. „Regiogmina” realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Łączna wartość zadania wynosi 10 515 585, 00 zł.