Poniżej przedstawiamy Państwu kilka ważnych informacji związanych ze złożeniem wniosku na dodatek osłonowy.
1. Jeżeli głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, sprawdź czy ty/właściciel/zarządca domu dokonał wpisu do centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli nie to poproś go o to (można to zrobić w UG lub droga elektroniczną) – zwiększy to kwotę należnego dodatku.
2. Przygotuj nr PESEL wszystkich osób z którymi zamieszkujesz i prowadzisz wspólne gospodarstwo domowe.
3. Przygotuj nr telefonu, adres poczty elektronicznej (jeśli posiadasz) oraz nr konta bankowego na który wpłynąć ma dodatek osłonowy.
4. Przygotuj informacje odnośnie dochodów w/w osób osiąganych w 2020 r. jeżeli składasz wniosek do 31 lipca 2022 r. Jeżeli wniosek wpłynie po tym terminie przygotuj dochody za 2021 r.
– upewnij się że Ty i członkowie twojej rodziny rozliczyli się z Urzędem skarbowym,
– przeczytaj katalog dochodów nieopodatkowanych i jeżeli ktoś z członków twojej rodziny osiągał dochód z listy przygotuj kwotę roczną (najpopularniejsze to: zasiłek chorobowy i macierzyński z KRUS, świadczenie rodzicielskie, stypendia, alimenty i fundusz alimentacyjny, dochody z zagranicy),
– osoba pracująca do 26 roku życia musi przygotować pit -11 od pracodawcy,
– jeżeli członek rodziny płacił alimenty na inną osobę to przygotuj sumę zapłaconych alimentów w roku bazowym, przygotuj do wglądu dokumenty potwierdzające ponoszenie wydatku np. potwierdzenie przelewu oraz tytuł z jakiego płacił np. postanowienie sądu, ugoda.
5. Jeżeli jesteś właścicielem gospodarstwa rolnego (powyżej 1 ha przeliczeniowego lub fizycznego) przygotuj nakazy płatnicze za 2020 r. jeżeli składasz wniosek do 31 lipca 2022 r. Jeżeli wniosek wpłynie po tym terminie przygotuj nakazy za 2021.
6. Jeżeli wydzierżawiasz ziemię komuś lub jesteś dzierżawcą przynieś umowę dzierżawy, obowiązującą w roku za który składasz oświadczenie.
7. Jeżeli jesteś współwłaścicielem gospodarstwa rolnego tylko w części, przygotuj akt notarialny lub inny dokument który określa twój udział we własności.