W przepiękne sobotnie popołudnie 3 czerwca br. na stadionie sportowym w Lisewie odbyła się impreza pn. ‘Zwierzakowy Dzień Dziecka’. Przedsięwzięcie miało charakter ogólnogminny, a jego tematem przewodnim było ‘Piękno świata zwierząt’.
Wydarzenie odbywało się w ramach realizacji projektu pn. „Traktuj pupila swego jak siebie samego!”, realizowanego przez Grupę Nieformalną Lisewskie Zwierzoluby w ramach programu „Inicjuj z FIO 3.0” – edycja 2023. Organizatorami były także: Gmina Lisewo, Gminna Biblioteka Publiczna w Lisewie oraz Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie.
Podczas imprezy były organizowane liczne zabawy integracyjne, animacje i występy artystyczne. Szacujemy, że wzięło w niej udział ponad 300 osób (łącznie – dorosłych i dzieci).
Punkt adopcyjny z COZ Grudziądz
W imprezie wzięły udział wolontariuszki z Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu p. Monika Lewandowska, p. Wanessa Borkowska i p. Ewelina Rutyna wraz z podopiecznymi tej placówki – uroczym psiakiem Lampo i przemiłą suczką Lajlą. Przygotowano dla nich odrębne stanowisko pn. Punkt adopcyjno-informacyjny. Dzięki niemu udało się zapewnić czworonogom odpowiednie warunki i możliwość odpoczynku. Natomiast uczestnicy mieli możliwość porozmawiania z opiekunkami i zadania im ważnych pytań dot. warunków adopcji psów czy kotów. Przez cały czas kładziono nacisk na to, że posiadanie zwierząt to odpowiedzialność na całe życie. Rozmawialiśmy też o warunkach, jakie muszą spełnić adoptujący i o tym, jak ważne jest szanowanie „granic” zwierząt. Na tym stanowisku miała miejsce promocja wolontariatu i poszukiwania domów dla zwierząt.
Wystawa Psiaków – Adopciaków
W pobliżu Punktu zlokalizowana była Wystawa zdjęć psów, które czekają na swoje domy w schronisku COZ Grudziądz. Na tę chwilę z naszej gminy przebywa tam 8 psów i 2 koty, jednak my zdecydowaliśmy się zaprezentować 7 psów, które już są, lub (w najbliższym czasie będą) gotowe do adopcji.
Osoby, które miały ochotę zapoznać się z Wystawą mogły zobaczyć zdjęcia psów i przeczytać ważne informacje na ich temat łącznie z opisem ich charakterów. Wolontariuszki odpowiadały również na dodatkowe pytania o konkretne psiaki. Mamy wielką nadzieję, że nasze zwierzęta zostaną wreszcie adoptowane i znajdą swoje miejsce na ziemi.
Zwierzakowa lekcja inaczej…
W ramach projektu mieliśmy też zaszczyt gościć w Lisewie edukatorki zwierzęce tj. p. Agatę Saja oraz p. Faustynę Szuca. Przeprowadziły one pogadankę edukacyjną w formie nieco zmienionej niż standardowa lekcja w szkole. Podczas wykładu wyjaśniły, jakie są przyczyny bezdomności zwierząt i jak należy im zapobiegać. Pani Agata przypomniała obowiązujące przepisy dot. ochrony zwierząt, a p. Faustyna poinstruowała słuchaczy w zakresie udzielania pierwszej pomocy u psa i kota.
Edukatorki obaliły też wiele szkodliwych mitów i zachęciły do kastracji i znakowania zwierząt. Przedstawiły także schematy postepowań w sytuacjach kryzysowych. Omówiły również minimalne warunki do utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt. Duży nacisk położyły na objaśnienie potrzeb poszczególnych gatunków i ich mowy ciała i dobrostan zwierząt. Wykład zakończony został sesją pytań i odpowiedzi.
Dodatkowo w ramach Lekcji inaczej Zuzia Pokorska na swojej suczce Abi zaprezentowała techniki tresury psów. Opowiedziała także o trudnym życiu suczki przed adopcją i okropnych warunkach, w jakich ta przebywała, co powinno być przestrogą dla słuchaczy.
Lew, Wilczyca i Zając w jednym miejscu!
Nieco wcześniej, bo 19 maja br., ogłosiliśmy Konkurs na „Najciekawsze przebranie za zwierzaka”. Prezentacja strojów i ogłoszenie wyników miały miejsce podczas Zwierzakowego Dnia Dziecka.
Komisja Konkursowa w składzie: Monika Maćkowska, Emilia Piasecka i Faustyna Szuca miała twardy orzech do zgryzienia. Wybór najciekawszych strojów nie był łatwy, ale ostatecznie, po długiej dyskusji, udało się wyłonić laureatów:
- I miejsce zajęła Amelia Szymańska ze strojem „Lwa”,
- II miejsce zajęła Zofia Fiałkowska z przebraniem „Wilka”,
- III miejsce zajął Aleksander Zając ze strojem prezentującym… Zalety Zająca!
Przyznano również dwa wyróżnienia dla: Agaty Urbańskiej za „Lamparciątko” i Mikołaja Gostkowskiego za „Sowę”.
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, a pozostałe dzieci odebrały nagrody za uczestnictwo.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, byliście wspaniali!
Kilka refleksji
Zwierzakowy Dzień Dziecka miał połączyć przyjemne z pożytecznym i niewątpliwie
świetnie nam się to udało! Naszym celem było zwiększenie poziomu wiedzy dot. zwierząt przy jednoczesnym miłym spędzeniu czasu w gronie najbliższych i przyjaciół. I tutaj też uważamy, że jest się z czego cieszyć!
Nie da się ukryć, że takiego wydarzenia w naszej gminie jeszcze do tej pory nie było. Jesteśmy dumni, że coraz więcej mieszkańców nie przechodzi obojętnie obok krzywdy zwierząt, że stają się one powoli podmiotem dyskusji, a nie jej przedmiotem. Widzimy, że los czworonogów jest dla wielu z Was ważny. Bardzo za to dziękujemy – jesteście naszą nadzieją! Liczymy również na to, że psiaki z kąciku adopcyjnego skradły Wasze serca i już niedługo będą się cieszyły kochającymi domami.
Składamy ogromne podziękowania za pomoc i współpracę dla:
- naszych niezastąpionych edukatorek –p. Agaty Saja i p. Faustyny Szuca,
- Dyrektorki Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu p. Katarzyny Majewskiej,
- wspaniałych wolontariuszek COZ – p. Monika Lewandowska, p. Wanessy Borkowskiej i p. Eweliny Rutkowskiej,
- partnerów projektu: Gminy Lisewo i Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie,
- p. Natalii Szpręglewskiej i p. Emilii Piaseckiej
- wszystkich dzieci, które wzięły udział w Konkursie,
- uczestników imprezy za ich otwartość i zaangażowanie,
- Biblioteka-Pracownia Kultury w Lisewie,
- Dj Cacy i jego ekipy,
- firmy Cyfrowyślub.pl / Fotobudka360 / Fotolustro / Foto-Wideo Marcin Daroń,
- firmy Wizard KEBAB Lisewo.
Lisewskie Zwierzoluby – Zuzia, Monika i Kamil