Szanowni Państwo, dzisiaj tj. 30 czerwca dobiega końca realizacja projektu pn. „Traktuj pupila swego jak siebie samego!”. Nasze działania trwały od 1 maja br. i ciężko nam uwierzyć, jak szybko minął ten czas…
Projekt odpowiadał na potrzebę w zakresie edukacji w obszarze ochrony zwierząt. To były intensywne 2 miesiące obfitujące w mnóstwo pracy, poświęconego czasu i rosnącego stosu dokumentów. Wykonaliśmy kilka, naszym zdaniem, wartościowych zadań. Przede wszystkim jednak zrealizowaliśmy główny cel, jakim był wzrost poziomu wiedzy mieszkańców dot. zwierząt.
W Projekcie realizowano różnokierunkowe działania nakierowane na atrakcyjną i przyciągającą formę. Osoby, które wzięły w nim udział to mieszkańcy obszarów wiejskich – grupa zróżnicowana pod względem płci, wieku, doświadczeń, zawodów, zainteresowań oraz wykształcenia i poziomu wiedzy.
W Projekcie odnaleźć mógł się każdy – od maluchów po osoby starsze. Można było się bawić bez skrępowania na trawie, słuchać lekcji na kocyku, przebierać za leśne stwory, pisać listy, jeździć na wycieczki i słuchać na żywo znanych postaci. Pozytywny odbiór utwierdził nas w tym, że wielka zmiana często zaczyna się od małych rzeczy. Wystarczy grupa zmotywowanych osób mających ten sam cel.
Zdajemy sobie sprawę, że takiego Projektu w naszej gminie do tej pory nie było. Ta tematyka jest niszowa, choć powinna być powszechna w przestrzeni publicznej. Wierzymy, że uczestnicy będą dalej przekazywać zdobyta wiedzę. Zresztą już obserwujemy liczne inicjatywy oddolne, które zapoczątkował Projekt.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji przedsięwzięć. Począwszy od Partnerów, przez wolontariuszy, ekspertów i edukatorów, aż po uczestników wydarzeń i konkursów.
W sposób szczególny jednak chcemy podziękować niezastąpionym: p. Emilii Piaseckiej i p. Natalii Szpręglewskiej za ich zaangażowanie i trud. Nie możemy pominąć także osób, które pomagały nam z ramienia Towarzystwa Rozwoju Gminy Płużnica, a byli to: p. Mirosława Tomasik, p. Maria Młynarczyk i nasz nieoceniony opiekun p. Robert Tomasik.
Projekt był wyzwaniem dla nas wszystkich, ale mamy poczucie, że podołaliśmy temu wyzwaniu. Wiele się nauczyliśmy podczas tych dwóch miesięcy i zamierzamy wykorzystywać te wiedzę w przyszłości. Także… nie mówimy „żegnajcie”, a „do zobaczenia!”.
Lisewskie Zwierzoluby: Monika, Zuzia i Kamil.
Kalendarium Projektu:
- 1 maja 2023 r. – rozpoczęcie realizacji projektu.
- 16 maja 2023 r. – dwa wyjazdy dla dzieci i młodzieży ze szkół do Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu,
- 19 maja 2023 r. – ogłoszenie Konkursu na „Najciekawsze przebranie za zwierzaka”,
- 1 czerwca – ogłoszenie Konkursu „List do ludzi”,
- 3 czerwca 2023 r. – Zwierzakowy Dzień Dziecka w Lisewie oraz rozstrzygnięcie Konkursu na „Najciekawsze przebranie…”,
- 15 czerwca 2023 r. – Spotkanie z najsłynniejszą lekarką weterynarii w Polsce Dorotą Sumińską wraz z wręczeniem nagród w konkursie „List do ludzi”.
- 06.2023 r. – zakończenie projektu.